Tunis

>>> last minute zájezdy do Tunisu <<<

Tunis je hlavní město Tuniska. Umístěn na středomořském pobřeží, ale s nedostatečnými kapacitami kvalitních a upravených pláží, byl Tunis uchráněn před masivním rozšířením turistických zájezdů přes cestovní kanceláře, a to zejména v severní a jižní části města. Při počtu obyvatel o něco menším než 700 000 obyvatel vám celé město připadne malé a kompaktní. Není zde mnoho pamětihodností, které by k Tunisu patřily jako Eiffelova věž k Paříži. Nicméně, Kartágo je odsud snadno přístupné a místní trh je jeden z nejtradičnějších a nejpoklidnějších v celé severní Africe.

Tunis – informace o městě Tunis

Tunis je rozdělen na staré město, kterému se také říká medina a nové město, neboli ville nouvelle francouzsky.

Jak se do Tunisu dostat

Letecky

Letiště Tunis-Kartágo (TUN), 8km od centra, je malé, ale ve slušném stavu a se vším standardním vybavením. Lze zde vyměnit peníze na tuniskou měnu za přiměřený poplatek. Cesta taxíkem do městského centra (trvejte na taxametru) by měla stát cca 3 dináry (40 Kč) v denních hodinách a 5 dinárů (65 Kč) v nočních hodinách. Další možností jak se přesouvat je využít autobusy, které jezdí relativně často během dne, nikoliv však v noci. Jejich cen je zlomkem ceny za taxík.

Dejte si pozor na řidiče u stanovišť taxi na letišti, v noci jsou schopni žádat až 20 – 25 dinárů (260 – 320 Kč). Během dne taxikáři používají taxametr bez jakýchkoli zdlouhavých diskusí, ale většinou je upraven aby ukazoval více, než by měl. Pokud bude taxametr ukazovat více jak 2 dináry před koncem výjezdové cesty z letiště, pak vás řidič taxíku sprostě okrádá jako se to stává mnoha zahraničním turistům. To je čas zvážit vystoupení (bez placení) a chytit jiné taxi.

Lepší způsob je jít nahoru do odjezdové oblasti a stopnout si taxi, které právě vyložilo jiného pasažéra. To výrazně zvyšuje vaši šanci na to, že potkáte poctivého taxikáře a také je to způsob, který můžete vidět u místních nebo u pracovníků letiště.

Jídlo a pití poblíž odbavovací přepážky je za rozumné ceny a dobré kvality, ale to, co lze koupit v tranzitní části (levá odbočka) je za přemrštěné ceny a ani kvalita není nijak skvělá.

Vlakem

Hlavní nádraží Tunis je blízko Place de Barcelone, umístěné pro snadný přestup na místní úzkokolejnou trať.

Lodí

Trasy trajektů z Tunisu vedou do mnohých evropských měst, např. Trapani, Pantelleria, Janov, Neapol, Marseille, apod. Hlavní terminál trajektů je v La Goulette, ale je třeba si pečlivě přečíst, odkud který trajekt odjíždí, poněvadž jsou i další přístavy nedaleko.

^nahoru

Cestování po Tunisu

Tunis je dobře vybaven pohodlnou čtyř-linkovou lehkou dráhou, tzv. lehké metro, které provozuje Société des Transports des Tunis (web pouze francouzsky nebo arabsky). Přestupní uzel pro všechny linky se nachází ve středu města na náměstí zvaném Place de la République/Place de Barcelone. Nepřestupní jednotlivá jízdenka stojí 0.410 dináru (5 Kč).

Vlaková linka TGM, obsluhující okrajové části města, začíná ve stanici Tunis Marine linkami 1-4. Tyto linky propojují La Goulette (trajekty), Sidi Bou Said, Kartágo a pláže v Marse.

^nahoru

V Tunisu si prohlédněte

Museum Bardo (Le Musée National du Bardo), Le Bardo-2000, (nejbližší stanice Bardo na lince metra č. 4), 1 513-650 (fax: 1 513-842) Otevřeno květen-říjen denně od 9:00 do 17:00. Zaujímá budovu paláce tehdejšího beje (vládce) z Otomanské éry. Proslaveno je svou rozsáhlou sbírkou římských mozaik, i přesto že (obrovská) výstava dokumentuje celou dobu tuniské existence, od prehistorické doby až do Otomanských dnů. Exponáty z Kartága, Mahdie, Sousse, mnoho z doby římské nadvlády a navíc prezentace arabské kultury z doby dávno minulé i současné.

Dar Ben Abdallah (Musée du Patrimoine Traditionnel) Út – Ne 9:30 – 16:30
Nijak rozsáhlé, přesto zajímavé museum, nacházející se v paláci z 18. století v medině, předvádí jako exponáty věci z běžného života bohatých kupců v Otomanské éře.

Katedrála Sv. Vincenta de Paul

Mešita Zitouna (Jemaa ez-Zitouna) Největší mešita nejen v metropoli, ale i v celém Tunisku a zároveň nejstarší historický objekt v Tunisu, první zmínky o alghabitské mešitě se datují až do 9. století. I když, pravda, jeho výraznou dominantou je čtvercový minaret přistavěný až v 19. století. Jako ne-muslimy vás nepustí dále než na vstupní dvůr, a to pouze ve zdrženlivém, umírněném oblečení.

Bab el Bahr (Porte de France) Brána směrem k moři.

Bab el Khadra Další brána, která stojí za shlédnutí.

^nahoru

Nákupy v Tunisu

Bankomaty jsou vhodné zejména pro cizince jako způsob, jak vybrat peníze a nemuset chodit do směnáren. Visa má svá vlastní centra, kdy lze vybrat peníze. Více informací na: http://visa.via.infonow.net/locator/eur/ResultsDisplayAction.do?uid=X231828-1217576026-ac120464

Trh (tzv. souq) ve čtvrti medina je zajímavé místo na procházku. Maličké stánky překypující nejrůznějším zbožím jsou stejně fascinující jako davy lidí proudících trhem, nakupujíce, prodávajíce, nebo se jen motaje kolem. Na kost vyhublé kočky se motají kolem ve stínech, uličky jsou provoněny vonnými oleji, kořením, ale i smaženým jídlem a hnijícími odpadky, které se válejí po zemi. K tomu zní volání muezzinů z mešity, raï (druh hudby), fotbal z rádií, hlasy v arabštině a francouzštině. V Tunisu jsou hlavní ulice po medině označeny nápisem „turistique“, nicméně stačí pár kroků odbočit z vyšlapené stezky pro turisty, a rázem se octnete na opravdovém, dodnes funkčním trh. Dondes se za omšelými fasádami skrývají staré paláce, mešity, medrasy (školy islámského učení), atd. Ve srovnání s Marokem nebo i se Sousse se zde s vámi nikdo nebude úpěnlivě dohadovat. Kamenným obloukem klenutá brána Bab el Bahr, neboli Francouzská brána na konci Avenue de France je vhodným výchozím bodem pro návštěvu trhu. Zlatnické mistry najdete u brány Bab Bnet. Pokud se rozhodnete něco koupit, smlouvejte cenu. Halfaoiune je trh s potravinami.

^nahoru

Kde se v Tunisu najíst

Úsporně

Abid v Rue de Yugoslavie 98, tel: 216 1257052. Tady se můžete pořádně najíst i za 5 dinárů. Dejte si třeba jehněčí v makarónech.

Průměrně

L’Orient, Rue Ali Bach Hamba, tel: 216 71 252 061, kousek od přístavu Porte de France. Steaky zde nejsou nic moc, ale ryby zde jsou dobré, místní specialita Berberské skopové je vynikající. Obsluha zde je velmi pohotová.

La Mama, Avenue de Carthage, tel: 216 71340423, email: lamamma@planet.tn. Útulná, patrová restaurace, dobré jídlo v italském stylu. Hraje tam živá hudba a je otevřeno až do 3:00.

El Kalifa, Rue d’Iran, tel: 216 22428470. Nedaleko od zastávky metra „Nelson Mandela“. Chutná tradiční západoafrická jídla a velmi přijatelné ceny, oblíbené mezi zaměstnanci Africké rozvojové banky. Mnohem chutnější a přátelštější než jak je obvyklé v typické průměrné tuniské restauraci. Otevřeno od pondělí do soboty, na obědy do 15:00.

^nahoru

Ubytování v Tunisu

Úsporně

Tuniská mládežnická ubytovna, +216 71 567 850. Zastrčená hluboko v uličkách mediny je trochu oříšek pro cizince ji najít (i když na ni jsou tu a tam směrovky po okolí). Nachází se v bývalém paláci sultána a i proto stojí za námahu ji najít. Místnosti jsou prosté a klimatizované pouze větrákem. Večeře na místě jsou slušné porce za opravdu mízné ceny. Snídaně, tedy lépe řečeno francouzská snídaně – bílý chléb, džem a káva – je na našince poněkud málo objemná. Podává se na rozlehlém budovním dvoře. Cena 8 dinárů za nocleh a snídani.

Průměrně

La Mason Doree, 6 bis Rue de Hollande, +216 71 240 632 (fax: +216 71 240 631). Okouzlující hotel postavený v koloniálním stylu. Místnosti jsou jednoduše zařízeny, ale jsou čisté i přesto že budova není právě nejnovější.

^nahoru

Tunis na co si dát pozor

Neodbytní „agenti s teplou vodou“ a jiní neoficiální průvodci se téměř pořád motají okolo turistických oblastí. Odežeňte je pokud na vás spustí nějaké sáhodlouhé vyprávění o architektonické kráse toho či onoho, jinak po vás budou chtít nějaký bakšiš za jejich nevyžádané služby.

Jedna věc vás může po nějakém čase v Tunsiu skutečně otravovat, a to „kamarádíčci“, které získá každý turista, jakmile se objeví na ulici. Je docela velký počet mužů, kteří postávají okolo Avenue Bourguiba, hlavní třídy celého Tunisu. Většinou pracují ve skupinkách . Přidruží se k turistům a začnou se s nimi bavit. Neznalí turisté se mohou domnívat, že se pouze snaží chovat přátelsky, ale tomu se snažte vyhnout. Později se váš nový kamarád zeptá, jestli byste mu nekoupili krabičku Marlborrek nebo nepůjčily 10 dinárů. Nejlepší je takové lidi odehnat už na začátku nebo se je naučit poznat a vyhnout se jim. Používají různé techniky, jak z vás něco vyrazit: žádají o cigaretu, o zapalovač, zeptají se, jestli nemáte chvilku, nebo do vás prostě vrazí na ulici. Nejobvykleji ale prostě chtějí cigaretu nebo půjčit zapalovač. Proto bývá nejrozumnější se zbavit každého, kdo se s vámi zčistajasna začne „jen tak“ bavit na ulici. Někdy se stává, že takovéto typy nemají nic dobrého za lubem. Tunisané jsou obvykle milí a rádi se s vámi budou bavit, ale snažte se vyhnou těm, u kterých je zájem až podezřelý.

^nahoru

Výlety do okolí Tunisu

Kartágo, slavně poraženo a srovnáno se zemí Římany, po sobě zanechalo pouze trosky, z nichž většina leží za vitrínami v muzeu, snadno dostupné vlakem

Kerkouane, fénické a punské historické sídlo se nachází cca. 80 km západně od Tunisu
Sidi Bou Said, půvabná vesnička modro-bílých domků a rozkošných kavárniček a restaurací, snadno přístupná dráhou.

^nahoru